Beskrivelse
Chokolade gaveæske Xocolatl A Taste of Denmark – 9 stk. fyldte chokolader i luksuriøs gaveæske
Der findes øjeblikke, hvor en gave ikke bare er en gave – men en oplevelse. En lille pause i hverdagen, et øjeblik af forkælelse, hvor man mærker, at nogen har tænkt på én. Med A Taste of Denmark fra Xocolatl får du netop det. En elegant gaveæske med 9 håndlavede fyldte chokolader, inspireret af klassiske danske smage, skabt med respekt for både håndværk og kvalitet.
Chokolade gaveæske A Taste of Denmark fra Xocolatl
Chokolade gaveæsken rummer små, delikate stykker chokolade i forskellige smagsnuancer – fra frisk citronfromage og cremet nougat til flødekaramel, saltkaramel, lakrids og mørk chokolade med mint eller appelsin. En samling af chokoladeoplevelser, der både vækker minder om barndommens desserter og skaber nye favoritter.
Denne gaveæske er den lille søster til den større udgave med 25 stykker, men den har samme sjæl, samme finesse og samme kærlighed til dansk chokoladehåndværk. Perfekt som en betænksom værtindegave, en del af en gavekurv – eller som lidt ekstra til jul, påske eller enhver hyggestund.
Klassisk dansk smag møder moderne chokoladekunst
Xocolatl har hjemme i Sønderjylland og er kendt for at forene klassiske smagsoplevelser med moderne æstetik. Her handler det om mere end bare chokolade – det handler om sans for detaljen, om glæden ved at give, og om det øjeblik, hvor den første bid smelter på tungen.
A Taste of Denmark er skabt til dem, der sætter pris på tradition og kvalitet. Hver fyldte chokolade er udvalgt med omtanke, og sammen danner de en smuk helhed – et lille udsnit af Danmark, formidlet gennem smag, farve og form.
En chokolade gaveæske, der passer til enhver lejlighed
Der er noget særligt ved at give chokolade som gave. Det er en gave, der aldrig går af mode, og som altid vækker glæde. Den lille æske med 9 stykker fyldte chokolader er oplagt, når du vil sige tak, tillykke eller bare forkæl én, du holder af.
Til værtindegaver er den et sikkert valg – elegant, velsmagende og smukt præsenteret. Den passer perfekt sammen med vores udvalg af servietter til fest eller en fin gavekurv med krydderier og havsaltflager fra Lie Gourmet.
Til jul bliver den et naturligt indslag på gavebordet eller som en ekstra overraskelse i adventspakkerne. Du kan kombinere den med en pose Bagsværd Lakrids eller måske et par fine viskestykker med broderet navn eller tekst – en gave, der både er personlig og fuld af varme.
Og når påske nærmer sig, passer A Taste of Denmark smukt sammen med et af vores påskeæg eller som sødt tilbehør til påskefrokosten.
A Taste of Denmark – en klassiker i to størrelser
Denne æske med 9 stykker fyldte chokolader er ideel, når du vil give en lille, men betydningsfuld gave.
Den større udgave med 25 stykker, A Taste of Denmark 25, rummer samme håndlavede kvalitet i større format – perfekt til større lejligheder eller som centerpiece i en gavekurv.
Hos Mikkla.dk finder du begge varianter, så du altid kan vælge den størrelse, der passer bedst til anledningen.
Derfor er Xocolatl A Taste of Denmark en gave, der huskes
- Hver chokolade fortæller en lille historie. Du kan smage Danmark i hver bid – fra lakrids og citronfromage til karamel og mint.
- Æsken er elegant og enkel i designet, så den kan gives både som værtindegave, julegave, studentergave eller selvforkælelse.
- Perfekt størrelse til en lille hilsen – 9 stykker i luksuriøs kvalitet, som viser omtanke uden at virke overdrevet.
- Dansk håndværk fra Sønderborg, hvor Xocolatl skaber chokolade med passion, omhu og fokus på bæredygtige ingredienser.
- Kan kombineres med andre delikatesser som Bagsværd Lakrids, Lie Gourmet og Mill & Mortar for at skabe en unik gavekurv.
Gaveidéer og inspiration til værtindegaver
Når du vil sammensætte en gave, der vækker glæde, kan A Taste of Denmark være midtpunktet. Tilføj et par små detaljer, der matcher modtagerens personlighed:
– En pose delikate havsaltsflager og et sæt køkken- og bageredskaber til den, der elsker at lave mad.
– En garn gaveæske og lidt chokolade til den kreative sjæl, der værdsætter hygge og håndarbejde.
– En æske chokolade sammen med et smukt viskestykke med navn som personlig værtindegave til både ham og hende.
En del af det gode liv hos Mikkla.dk
Hos Mikkla.dk finder du delikatesser, der gør hverdagen lidt sødere. Xocolatl A Taste of Denmark passer perfekt ind i vores univers, hvor kvalitet, hygge og omtanke mødes. Vi udvælger nøje produkter, der både kan bruges som gave og som små øjeblikke af selvforkælelse.
Du finder alt fra værtindegaver og delikatesser til viskestykker med broderet navn eller tekst og garn gaveæsker – så du kan skabe din egen personlige gavekurv fyldt med glæde og kvalitet.










