Varenummer: Mikkla-Coasters/Vatrondeller og Kurv

Mikkla – Hækleopskrift – E-opskrift – Coasters/Vatrondeller og Kurv

44,95 kr.

Fri fragt - ved køb over kr. 799,-
Fri fragt - ved køb over kr. 799,-
e-mærket
e-mærket
14 dages returret
14 dages returret

Hækleopskrift på coasters, vatrondeller og kurv som e-opskrift. Et hyggeligt og meningsfuldt hækleprojekt, hvor du skaber genanvendelige hverdagsprodukter, der bliver brugt igen og igen. Opskriften er designet af Hanne Buhl for Mikkla og er nem at følge, så du kan hækle coasters og vatrondeller, der passer smukt ind i hjemmet og samles i en matchende kurv. Et kreativt projekt med ro i hænderne og omtanke i hverdagen.

Her i opskriften er der brugt økologisk bomuldsgarn i klassiske farver fra Karen Klarbæk.

  • Hækleopskriften er en E-opskrift og downloades efter køb
  • Garnforbrug vatrondeller enkelt ca. 4 gram i en farve, ca. 8,5 cm i diameter
  • Garnforbrug vatrondeller dobbelt ca. 6 gram i en farve, ca. 8,5 cm i diameter
  • Garnforbrug Coaster lille ca. 4 gram i en farve, ca. 9 cm i diameter
  • Garnforbrug Coaster stor ca. 5 gram i en farve, ca. 11 cm i diameter
  • Garnforbrug kurv ca. 35 gram i en farve, ca. 15 cm i diameter og 4 cm høj
  • Farver der er brugt i opskriften:
  • Farve nr 1: Ivery White farve nr. 0071
  • Farve nr 2: Dark Christmas Red farve nr. 0005
  • Farve nr 3: Pastel Blue farve nr. 0029
  • Anbefalet hæklenål nr. 3
  • Nål uden spids til montering
  • Saks
  • Find garnet fra Karen Klarbæk her

Sværhedsgrad – Mellem

Du modtager straks efter dit køb er gennemført opskriften på mail. Husk at gemme opskriften på din computer, så du altid har adgang til den fremover.

Du bør være opmærksom på, at der kan fremstå farveforskelle fra skærm til skærm. Derfor kan vi ikke garantere, at farven er identisk med det, som du ser på din skærm.

Beskrivelse

Hækleopskrift coasters, vatrondeller og kurv – hækling der gør hverdagen lidt bedre

Der er noget særligt ved små hækleprojekter, der faktisk bliver brugt. Med denne hækleopskrift på coasters, vatrondeller og kurv kan du hækle til hverdagen og mærke glæden, hver gang det bliver taget i brug. Opskriften er en e-opskrift, som du downloader med det samme. Du kan sætte dig med hæklen, når der er ro i huset. Det er hækling, der giver mening, fordi resultatet bliver en fast del af hjemmet.

Opskriften passer naturligt ind blandt hækleopskrifter til børn og leg, hvor kreativitet og glæden ved at skabe selv er i fokus. Samtidig er den oplagt til dig, der også holder af hækleopskrifter på tøj og accessoires, og som gerne vil lave noget, der både er pænt, praktisk og holdbart.

E-opskrift på hæklet vatrondeller og kurv – nem og overskuelig

Denne hækleopskrift guider dig trin for trin gennem både coasters, vatrondeller og en matchende kurv. Opskriften er skrevet i et roligt tempo og er nem at følge. Du behøver ikke være ekspert. Du skal bare have lysten til at hækle. De hæklede vatrondeller kan bruges igen og igen og er et godt alternativ til engangsprodukter. Kurven samler det hele og giver et roligt udtryk på badeværelset eller i køkkenet.

Som digital hækleopskrift er den nem at gemme og finde frem igen. Den passer perfekt sammen med andre hækleopskrifter og hæklebøger, hvis du gerne vil samle dine projekter og lade dig inspirere til mere hækling i hverdagen.

Derfor er det sjovt at hækle coasters, vatrondeller og kurv

  • Du hækler små projekter med et tydeligt formål
  • Du får hurtigt færdige resultater, der giver glæde
  • Du kan lege med farver og skabe et personligt udtryk
  • Du hækler til en mere bæredygtig hverdag
  • Du laver noget, der bliver brugt hver eneste dag

Hæklet til en bæredygtig og rolig hverdag

Hæklede vatrondeller og coasters er ikke bare fine at se på. De er praktiske. De erstatter engangsprodukter og giver en rolig fornemmelse i hjemmet. Når de ligger samlet i en hæklet kurv, bliver de en naturlig del af indretningen. Det er den slags hækling, der gør hverdagen nemmere og lidt mere gennemtænkt. Opskriften er oplagt til dig, der gerne vil hækle med omtanke og skabe små forandringer uden at gøre det besværligt.

Mikkla – hækling med omtanke og hverdagsglæde

Hos Mikkla handler hækling om at skabe noget, der bliver brugt i hverdagen. Noget der giver ro i hænderne og mening i hjemmet. Denne hækleopskrift er designet af Hanne Buhl for Mikkla og bærer tydeligt præg af det enkle og brugbare udtryk, som Mikkla er kendt for. Opskriften er gennemtænkt, nem at følge og lavet til virkeligheden, hvor tingene gerne må være både pæne og praktiske. Det er hækling med omtanke, hvor funktion, æstetik og hverdagsro går hånd i hånd, og hvor glæden mærkes både undervejs og bagefter.