Beskrivelse
Faber-Castell Refill viskelæder 3-pak – rene streger, klar til nye idéer
Selv den bedste blyant har brug for et frisk viskelæder. Med Faber-Castell Refill viskelæder 3-pak får du tre ekstra lange refills, der passer til Grip 2010, Grip 2011 og Apollo stiftblyanter. De er lavet til at give en ren viskning uden smuds, så barnet kan rette små fejl og fortsætte arbejdet med friske sider og nyt mod.
Hver refill er lavet i høj kvalitet med fokus på præcision, holdbarhed og ergonomi. Faber-Castell har designet dem, så de matcher blyantens look og farve – de små karakteristiske prikker på skaftet af Grip-serien går igen i detaljerne.
Et godt viskelæder er en vigtig del af enhver skoletaske. Det gør barnet trygt ved at skrive og tegne, fordi fejl bliver nemme at rette. Og når man selv kan udskifte viskelæderet, lærer man at passe på sine ting og bruge dem længere – præcis som Faber-Castell har tænkt det.
Se også viskelæder og blyantspidser, blyanter fra Faber-Castell og alt godt til skolestarten i skoletilbehør.
Derfor er det sjovt og udviklende for skolebørn at tegne og skrive
At være sammen – Når skolebørn tegner eller skriver, bliver det ofte et hyggeligt fællesskab. De sidder sammen i klassen, deler idéer og lærer af hinanden. Tegning og skrivning giver plads til grin, samarbejde og små snakke midt i arbejdet.
At tænke strategisk eller lære nyt – Når barnet former bogstaver, øver håndskrift eller farvelægger, lærer det at tænke trin for trin. Øvelsen styrker både koncentration og hånd-øje-koordination. Se også vores opgavebøger til børn og førskolebøger.
At lege uden skærm eller skabe ro – Blyant, papir og viskelæder giver barnet et roligt frirum fra skærmen. Det er en enkel måde at finde ro, mens man fordyber sig i linjer, ord og farver.
At vise omsorg – Når barnet laver en tegning til en ven eller skriver et lille brev, lærer det at udtrykke følelser og vise omtanke. En ren side og et frisk viskelæder gør det sjovere at starte forfra.
At skabe minder – De første stile, tegninger og små noter bliver gemt som minder fra skoletiden. Et godt viskelæder hjælper barnet med at forme sin egen historie – ét træk ad gangen.
Om Faber-Castell
Faber-Castell er kendt verden over for sine kvalitetsprodukter til skole, kunst og skrivning. I mere end 240 år har virksomheden skabt blyanter, viskelædere og kreative redskaber, der kombinerer funktion, design og holdbarhed. Grip-serien er blandt deres mest populære linjer, med ergonomisk form, klassiske farver og gennemtænkt komfort.
Hos Mikkla.dk finder du et stort udvalg af Faber-Castell skoletilbehør og blyanter, så du kan supplere med alt, hvad dit barn har brug for til skolen.








