Varenummer: 9788727138985

Carlsen – Læseboost – Disney prinsesser – På tur med Vaiana

79,95 kr.

På lager

Fri fragt - ved køb over kr. 799,-
Fri fragt - ved køb over kr. 799,-
e-mærket
e-mærket
14 dages returret
14 dages returret

En god bog til børn, der er klar til næste skridt i læsningen – svarende til ca. 2.–3. klasse. Teksten er let og overskuelig, og historien om Vaiana er både varm og spændende. Bogen er fyldt med flotte Disney-illustrationer, der gør læseoplevelsen levende, farverig og fuld af eventyr.

  • Niveau 1 er for helt nye læsere
  • Niveau 2 er for de lidt mere øvede
  • Niveau 3 er for dem der har knækket læsekoden

Vaiana og nogle af børnene fra øen Motonui tager afsted på en udflugt for at samle sukkerrør. Men da Toa pludselig forsvinder, er det op til Vaiana at finde ham igen – og måske opdager hun, at nogle omveje i virkeligheden er genveje.

  • Bogen har hardback omslag
  • Bogen måler 22 x 15,5 cm
  • Bogen er på 40 sider
  • Bogen svare til ca. niveau 3 af forlaget Carlsens læsestart bøger
  • Bogens tekst er oversat af Anne Lund Gillesberg
  • Bogen er fra forlaget Carlsen
  • Bogen er FSC mærket og derfor et ansvarligt valg

Du bør være opmærksom på, at der kan fremstå farveforskelle fra skærm til skærm. Derfor kan vi ikke garantere, at farven er identisk med det, som du ser på din skærm.

Beskrivelse

Læseboost Disney Prinsesser på tur med Variana Forlaget Carlsens – Giv dit barn et læseboost

Solen står højt over havet ved øen Motonui. Bølgerne skvulper blidt mod stranden, mens Vaiana og en gruppe børn gør sig klar til en udflugt. De skal samle sukkerrør – men dagen tager en uventet drejning, da Toa pludselig forsvinder. Uden tøven sætter Vaiana sejl. Hun må finde ham, før mørket falder på. Og undervejs lærer hun, at nogle gange fører omveje til de vigtigste opdagelser.

Disney Prinsesser: På tur med Vaiana er en del af Carlsens Læseboost-serien – spændende bøger til børn, der allerede har knækket læsekoden, men stadig ønsker historier, der er overskuelige og fyldt med liv. Serien hjælper børn med at tage det næste skridt i læsningen gennem kendte universer, let tekst og smukke illustrationer.

Et eventyr på havet – og i hjertet

I På tur med Vaiana handler læsningen ikke kun om ord – men om mod, nysgerrighed og at finde sin egen vej. Vaiana viser, at det at tage ansvar, hjælpe andre og stole på sig selv kan føre til store oplevelser. Historien er varm, spændende og inspirerende – skrevet, så barnet føler sig tryg og motiveret til at læse videre.

Hos Mikkla.dk finder du mange flere bøger, der skaber læselyst – fra læse-start bøger og børnebøger til højtlæsningsbøger og børneklassikere.

Derfor er læsning sjovt og udviklende for børn

  • Børn møder kendte figurer, de holder af, og får en tryg start på læselivet.
  • Historien lærer, at mod, ansvar og fællesskab gør en forskel – både på øen og i livet.
  • Læsningen styrker barnets sprog, koncentration og fantasi gennem et let og levende sprog.
  • Det bliver en hyggelig stund sammen, når voksne og børn læser og taler om eventyret bagefter.
  • Illustrationerne gør historien levende og hjælper barnet med at følge med i handlingen.
En læseoplevelse fyldt med varme og vilje

Carlsens Læseboost-serie er for børn, der vil videre. Bøgerne kombinerer eventyr og læring på en måde, der føles tryg, men stadig udfordrer. På tur med Vaiana giver barnet mod til at læse mere – og viser, at en stærk vilje og et varmt hjerte kan overvinde enhver udfordring.

Om Forlaget Carlsen

Forlaget Carlsen udgiver bøger, der gør læsning sjovt, trygt og motiverende. Med serier som Læseboost og Læsestart hjælper Carlsen børn med at tage de næste skridt i læsningen. Bøgerne kombinerer letforståeligt sprog med spændende historier, som inspirerer børn til at læse igen og igen. Hos Carlsen handler det om at give børn lyst til ord – og mod til at udforske verden gennem historier.

Yderligere information

Mærke