Varenummer: 9788727138978

Carlsen – Læseboost – Disney Prinsesser – Jasmin og ørkenløbet

79,95 kr.

På lager

Fri fragt - ved køb over kr. 799,-
Fri fragt - ved køb over kr. 799,-
e-mærket
e-mærket
14 dages returret
14 dages returret

En god bog til børn, der er klar til næste skridt i læsningen – svarende til ca. 2.–3. klasse. Teksten er let og overskuelig, og historien om Jasmin er både spændende og inspirerende. Bogen er fyldt med flotte Disney-illustrationer, der gør læseoplevelsen levende og magisk for nye læsere.

  • Niveau 1 er for helt nye læsere
  • Niveau 2 er for de lidt mere øvede
  • Niveau 3 er for dem der har knækket læsekoden

Det er den tid på året: Dagen for det store ørkenløb. Og Jasmin vil meget gerne deltage. Men det synes hendes far, sultanen, ikke er nogen god ide. Det sætter dog ikke en stopper for Jasmins planer!

  • Bogen har hardback omslag
  • Bogen måler 22 x 15,5 cm
  • Bogen er på 40 sider
  • Bogen svare til ca. niveau 3 af forlaget Carlsens læsestart bøger
  • Bogens tekst er oversat af Kristine Lassen
  • Bogen er fra forlaget Carlsen
  • Bogen er FSC mærket og derfor et ansvarligt valg

Du bør være opmærksom på, at der kan fremstå farveforskelle fra skærm til skærm. Derfor kan vi ikke garantere, at farven er identisk med det, som du ser på din skærm.

Beskrivelse

Disney Prinsesser Jasmin og ørkenløbet Læseboost fra Forlaget Carlsens – Giv dit barn et læseboost

Solen står højt over Agrabah. Ørkenen sitrer af varme, og støvet rejser sig fra hovene, da startskuddet lyder. Det er dagen for det store ørkenløb – og prinsesse Jasmin har besluttet sig. Hun vil deltage. Men hendes far, sultanen, synes ikke, det er nogen god idé. Alligevel lægger Jasmin en plan, for hun vil vise, at mod, vilje og selvstændighed kan bringe hende langt. Meget længere end nogen forventer.

Disney Prinsesser: Jasmin og ørkenløbet er en del af Carlsens Læseboost-serien. Serien er skabt til børn, der allerede har knækket læsekoden, men som stadig har brug for overskuelige historier med lidt mere tekst. Her får man spænding, humor og eventyr i et sprog, som er let at læse og fyldt med magi.

En modig prinsesse og et magisk eventyr

I Jasmin og ørkenløbet møder vi en prinsesse, der ikke lader sig stoppe. Hun drømmer om frihed og retfærdighed – og hun tør kæmpe for det. Historien viser børn, at mod handler om at tro på sig selv og gå efter sine drømme, selv når andre tvivler.

Hos Mikkla.dk finder du mange flere bøger, der styrker læselysten – fra læse-start bøger og børnebøger til højtlæsningsbøger og børneklassikere.

Derfor er læsning sjovt og udviklende for børn

  • Børn møder et kendt og trygt univers, hvor de kan spejle sig i karaktererne.
  • Historien lærer, at mod, tro på sig selv og venskab er vigtigere end regler og tvivl.
  • Læsningen styrker sproget og forståelsen, mens teksten forbliver let og overskuelig.
  • Det bliver en hyggelig stund, når voksne og børn læser sammen og taler om Jasmis valg.
  • De smukke Disney-illustrationer hjælper barnet med at følge historien og fordybe sig i eventyret.
Et læseeventyr med styrke og hjerte

Carlsens Læseboost-serie er lavet til børn, der har fået læsemod og lyst til lidt længere historier. Jasmin og ørkenløbet forener spænding og fantasi i en fortælling, der inspirerer børn til at være nysgerrige, modige og selvstændige. Bogen er let at læse, men svær at lægge fra sig.

Om Forlaget Carlsen

Forlaget Carlsen udgiver bøger, der skaber læselyst og glæde hos børn i alle aldre. Med serier som Læseboost og Læsestart hjælper Carlsen børn i gang med at læse selv – på deres egne præmisser. Bøgerne kombinerer flotte illustrationer, korte kapitler og varme fortællinger, der giver barnet lyst til at læse mere. Hos Carlsen handler det om at gøre læsning let, sjovt og fyldt med fantasi.

Yderligere information

Mærke